You are currently viewing Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej jako rehabilitacja po Covid-19

Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej jako rehabilitacja po Covid-19

  • Post author:
  • Post published:20 listopada, 2023
  • Post category:blog

Jakie skutki przynosi tlenoterapia hiperbaryczna pacjentom po COVID-19?

Terapia hiperbaryczna pozwala skutecznie pozbyć się wirusów i bakterii, które namnażają się w organizmie. Poprawia pracę układu oddechowego, co w widoczny sposób przekłada się na wydolność oraz lepszą odporność. Wspomaga przy tym wiele innych układów, np. krwionośny czy sercowo-naczyniowy. Dzięki zwiększonej regeneracji komórek ciała, komora hiperbaryczna sprawdza się u osób powracających do formy po przebyciu COVID-19.

Koronawirusy powodują wyniszczające szkody w organizmie, a zniszczenia te często prowadzą do poważnych powikłań, takich jak niewydolność płuc, które występują długo po rozpoczęciu choroby.

Jednak problemy z oddychaniem to nie jedyne objawy wchodzące w skład tzw. zespołu pocovidowego, który w większym lub mniejszym stopniu dotyka każdego ozdrowieńca. Pomóc w ustąpieniu uciążliwych dolegliwości może odpowiednio prowadzona terapia hiperbaryczna.

Prawidłowo prowadzona terapia hiperbaryczna może złagodzić uciążliwe objawy.

Chociaż większość pacjentów z Covid-19 pokonuje wirusa w ciągu około 12 dni, większość pacjentów nadal walczy z długoterminowymi skutkami długo po ustąpieniu objawów.

Wiele osób twierdzi, ze powikłania są znacznie bardziej nieprzyjemne niż sama choroba, zwłaszcza że uniemożliwiają szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Jednym z głównych powikłań występujących po Covid-19 są łagodne lub ciężkie trudności w oddychaniu wynikające z chorobowego uszkodzenia płuc, tzw. bliznowacenie. Duszność – nawet po lekkim wysiłku fizycznym – tego objawu nie należy ignorować. Przewlekłe niedotlenienie może prowadzić do poważniejszych zaburzeń, w tym zaburzeń neuropsychiatrycznych.

Wśród powikłań po infekcji Covid-19 można wymienić wiele dolegliwości.
Na tzw. zespół pocovidowy, na który statystycznie cierpi co dziesiąty ozdrowieniec, składają się:
– trudności z oddychaniem,
– chroniczne zmęczenie,
– bóle stawów,
– bóle w klatce piersiowej,
– tzw. mgła mózgowa, czyli problemy z koncentracją, zapamiętywaniem i dezorientacja,
– nawracające gorączki,
– problemy ze snem,
– całkowita bądź częściowa utrata węchu i/lub smaku

Powikłania po COVID-19 utrudniają powrót do codziennych zajęć – najprostsze czynności stają się problemem, praca fizyczna powoduje zmęczenie, a ta umysłowa nie idzie tak lekko jak kiedyś. Nic dziwnego, że ozdrowieńcy szukają sposobów na szybszy powrót do normalnego funkcjonowania. Z pomocą może przyjść tlenoterapia. Skuteczność tego typu leczenia potwierdziły badania przeprowadzone w samym centrum epidemii, czyli chińskim mieście Wuhan oraz w krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Hiszpania.

Terapia hiperbaryczna wpływa na lepsze dotlenienie organizmu, zwiększa tzw. saturację krwi, co pozwala skuteczniej walczyć z wieloma stanami chorobowymi i zapalnymi. Bóle mięśni, zmęczenie, kłopoty z koncentracją czy problemy ze snem – czyli wszystkie dolegliwości dotykające osoby, które chorowały na COVID-19 – można złagodzić, a nawet wyleczyć dzięki tlenoterapii.

Co więcej, zdolność tlenu hiperbarycznego do penetracji tkanek przyspiesza procesy regeneracji organizmu i pomaga uporać się z „pamiątkowymi” bliznami w płucach utrudniającymi oddychanie. Warto też podkreślić, że dzięki terapii hiperbarycznej nawet 8-krotnie wzrasta liczba komórek macierzystych w organizmie, czyli tych najbardziej „pierwotnych” i „plastycznych”. To właśnie te komórki, jako jedyne, mają zdolność przekształcania się w komórki innych tkanek i wspomagać te miejsca w organizmie, które wymagają odbudowy. Najnowsze badania lekarzy z USA potwierdzają skuteczność komórek macierzystych w leczeniu COVID-19 i powikłań po przebytej chorobie.

Leczenie skutków COVID-19 to niezmiernie ważna część powrotu do takiego funkcjonowania, jak przed chorobą. Terapia tlenowa to jeden z elementów wspomagania rehabilitacji ozdrowieńców. Pozwala złagodzić nieprzyjemne następstwa
choroby – uporać się z uporczywymi dolegliwościami, w tym z chronicznym zmęczeniem i problemami z oddychaniem.

Najlepsze rezultaty przynosi skorzystanie z całej serii sesji w komorze hiperbarycznej. Dokładną liczbę i długość zabiegów warto skonsultować z lekarzem, ale minimum to 10-15 zabiegów. Warto jednak, aby specjalista, opierając się na wywiadzie diagnostycznym oraz posiłkując dodatkowymi badaniami, jak EKG, USG, RTG czy rezonans magnetyczny, ocenił stan organizmu po przebytym koronawirusie i zalecił odpowiednią formę terapii hiperbarycznej.